Նոյեմբերի 3-ին տեղի է ունեցել Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի ու ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստը: Քննարկվել է  «ՀՀ 2022թ. պետական բյուջեի մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը:
Բարձրագույն դատական խորհրդի դատական դեպարտամենտի ղեկավար Խաչիկ Ղազարյանը հայտնել է, որ ԲԴԽ-ն եւ ՀՀ դատարաններն իրականացնում են «Դատական իշխանության գործունեության ապահովում եւ իրականացում» ծրագիրը: Գալիք տարվա համար կառույցին նախատեսված է հատկացնել 14 մլրդ 341մլն 250 հազ. դրամ, մինչդեռ ԲԴԽ-ն ներկայացրել է 14 մլրդ 237 մլն 497 հազ. դրամի հայտ: Զեկուցողի  խոսքով՝ թվում է, թե հատկացվելիք գումարը մոտ 103 մլն դրամով ավելացել է, սակայն դա այդպես չէ, քանի որ այն նվազել է մոտ 628 մլն դրամով: Ավելացել են 2 միջոցառումներ, որոնց իրականացման համար անհրաժեշտ է մոտ 718 մլն դրամ: Այս գումարի հայտը ԲԴԽ-ն դեռեւս չի ներկայացրել: «Հավանաբար օրերս հայտը կներկայացնենք»,-նշել է Խաչիկ Ղազարյանը՝ հավելելով, որ դա կապված է օրենքի փոփոխությամբ նոր դատարանի ստեղծման հետ:
Դատական ոլորտի աշխատանքները ներկայացնելով՝ Խաչիկ Ղազարյանը հայտնել է, որ 2021-ին, համաձայն դատական օրենսգրքի,  30-ով ավելացել է դատավորների թիվը,  2022-ին նրանց թիվը կավելանա եւս 29-ով:

3 ноября состоялось совместное заседание постоянных комиссий НС по государственно-правовым и по финансово-кредитным и бюджетным вопросам.   Обсуждался   проект закона “О Государственном бюджете РА на 2022 г.”.
Руководитель Судебного департамента Высшего Судебного Совета (ВСС) Х.Казарян сообщил, что ВСС и суды РА реализуют программу “Обеспечение и осуществление деятельности судебной власти”. На следующий год на структуру планируется направить 14 млрд 341 млн 250 тыс. драмов, тогда как ВСС представил заявку на 14 млрд 237 млн ​​497 тыс. драмов. По словам докладчика, может показаться, что выделяемая сумма увеличилась почти на 103 млн драмов, но это не так, поскольку она уменьшилась примерно на 628 млн драмов. Добавлены два мероприятия, для реализации которых необходимо около 718 млн драмов. ВСС еще не подавал заявки на эту сумму. “Вероятно, на днях мы представим заявку”, - заметил Х.Казарян, добавив, что это связано с созданием нового суда путем внесения изменений в закон.
Представляя работу судебной сферы, Х.Казарян сообщил, что в текущем году, согласно Судебному кодексу, количество судей увеличилось на 30, а в 2022 г. их число увеличится еще на 29.